Relacja z Wycieczki do Łęczycy – 12 czerwca 2024

W rześki i słoneczny czerwcowy dzień, 12 czerwca grupa około 75 osób z naszej szkoły podstawowej Nazaret udała się na fascynującą wycieczkę do Łęczycy. Wyjazd ten, w którym uczestniczyło około 20 rodzin, był nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także do zgłębienia historii i kultury średniowiecznej Polski.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy na dziedzińcu zamku w Łęczycy. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, które miały okazję uczestniczyć w zwiedzaniu zamku z przewodnikiem oraz w ciekawych warsztatach historycznych. Podczas warsztatów również rodzice mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat średniowiecznego rycerstwa, jego uzbrojenia, obyczajów oraz codziennego życia. Przeprowadzono także multimedialne prezentacje na temat króla Kazimierza Wielkiego, króla Władysława II Jagiełły, husarii, wojen religijnych w średniowieczu oraz imperium Osmanów. Te zajęcia wzbudziły ogromne zainteresowanie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, pozwalając im przenieść się w czasie do epoki rycerzy i zamków.

fot. Jolanta Przychoda

Po zakończeniu części edukacyjnej nadszedł czas na zabawy plebejskie na otwartej przestrzeni zamkowego dziedzińca. Dzieci miały okazję spróbować swoich sił w średniowiecznych konkurencjach, takich jak narty wieloosobowe czy atak na saracena. Te aktywności łączyły w sobie zarówno wiedzę historyczną, jak i wysiłek fizyczny, zapewniając wszystkim mnóstwo radości i sportowej rywalizacji. Rodzice natomiast mieli okazję do rozmów i lepszego poznania się, co sprzyjało budowaniu więzi w naszej szkolnej społeczności.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Skansenie w Kwiatkówku, który jest integralną częścią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zwiedzanie skansenu obejmowało wnętrza chat, zabudowania gospodarskie, piec do wypalania gliny, kuźnię oraz 200-letni wiatrak. Spacerując ścieżką „Pierścień Księżnej Salomei”, mieliśmy okazję podziwiać piękne krajobrazy oraz poznać faunę i florę okolic.

fot. Jolanta Przychoda

Naszą wyprawę wzbogaciła również wizyta w archikolegiacie w Tumie, prawdziwej perełce architektury romańskiej z XII wieku. Zwiedzanie tej zabytkowej budowli, której historię przybliżył nam ks. proboszcz Radosław Sawicki, było niezwykle pouczające i inspirujące.

Fot. Jolanta Przychoda
fot. Jolanta Przychoda

Wycieczka do Łęczycy okazała się wspaniałym połączeniem edukacji, zabawy i integracji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas oraz organizatorom za przygotowanie tak interesującego i pełnego atrakcji dnia. Mamy nadzieję, że takie wyjazdy staną się stałym punktem naszego szkolnego kalendarza, przynosząc radość i wzbogacenie zarówno dzieciom, jak i dorosłym.