Zajęcia dodatkowe – pierwsze wrażenia i zaproszenia

Pierwsze koty za płoty

W minionym tygodniu, w naszej świetlicy edukacyjnej przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 78 w Łodzi, odbyły się zajęcia dodatkowe dla dwóch grup uczniów: we wtorek gościliśmy szesnastkę dzieci z klas 0-3, natomiast we czwartek trójkę dzieci z klas 4-8. Pierwsza grupa doskonale doskonale odnalazła się podczas zajęć zaplanowanych między 10:00 a 15:00. Druga, znacznie mniejsza grupa, świetnie odnalazła się w dłuższym bloku zajęć, między 10:00 a 16:00.

Uczniowie klas 0-3 rozpoczęli od spotkania z Panią Jolą, nauczycielką opiekującą się na co dzień naszymi najmłodszymi studentami. Różnorodne zajęcia zakończyły się przed godziną 12:00. W tym czasie dzieci mogły się poznać, wejść w klimat wspólnych zajęć i dyskusji oraz popracować indywidualnie na swoim poziomie korzystając z licznych kart pracy przygotowanych przez nauczycielkę.

Po Pani Joli stery przejęła Pani Oliwia, która wprowadziła dzieci w świat sztuki. Jej naturalna ekspresja i pasja do tworzenia zmotywowały dzieciaki do tworzenia własnych, niepowtarzalnych dzieł. Pierwsze zajęcia warsztatowe będą miały kontynuację, a prawdziwe dzieła sztuki zostaną pokazane światu już wkrótce.

Zajęcia artystyczne zakończyły się o 13:30 i wtedy wszyscy zasiedli do obiadu (zamówiliśmy dla dzieci catering). W przerwach podczas zajęć dzieci mogły też napić się  przygotowanych przez nas soków, herbaty lub innych napojów przyniesionych ze sobą.

W trzeciej części królował język angielski. Dynamiczne zajęcia poprowadziła Pani Agnieszka – na angielskim nie można się nudzić – były wspólne piosenki, zabawy aktywizujące i integracyjne. Chętni, w ostatniej części, tym razem w siedzibie naszej szkoły, mogli skorzystać z pływalni, która we wtorki od 16:20 do 17:05 dostępna jest dla wszystkich naszych uczniów, nie tylko dla najmłodszych.

Konsultacje z matematyki

Także we wtorek, równolegle z zajęciami klas 0-3, w osobnym pokoju Pani Ania prowadziła konsultacje na żywo lub online z matematyki, według grafiku:

10:00 – klasa 4
11:00 – klasa 5
12:00 – klasa 6
13:00 – klasa 7
14:00 – klasa 8.

Zajęcia czwartkowe

W czwartek mieliśmy przyjemność popracować w nieco mniejszym gronie, ale z nadzieją, że wkrótce dołączą kolejni chętni. Pierwszy blok to zajęcia artystyczne. Ich efekty możemy podziwiać poniżej. Królowała martwa natura i farby akrylowe. Najpierw jednak uczniowie poznawali podstawy sztuk plastycznych i uczyli się mieszać kolory. Efekty zajęć możemy podziwiać poniżej.

W następnym spotkaniu planowane są także, obok zajęć plastycznych, zajęcia Teatru Ruchu. Pełne ekspresji i dynamiki pozwolą dzieciom nie tylko uzewnętrznić emocje, ale też nabrać pewności i odwagi w wyrażaniu siebie na zewnątrz.

Kolejną część stanowiły zajęcia z języka angielskiego, które w założeniu mają korespondować nieco z zajęciami Teatru Ruchu. Chodzi tu głównie o komunikację i autoprezentację – oczywiście w języku angielskim. Dlatego podczas zajęć uczniowie mieli okazję popracować przede wszystkim nad motywacją do mówienia, wyrażania poglądów (na początku w prostej, podstawowej formie) oraz komunikowania otoczeniu wszystkiego, czym chcieliby się podzielić. Zajęcia takie doskonale otwierają młodego człowieka i przełamują barierę mówienia w obcym języku.

Na koniec przygotowaliśmy zajęcia dziennikarskie. Oczywiście na poziomie odpowiednim do wieku i zainteresowań uczestników. Wspólnie, w niewielkiej grupie, przygotowaliśmy pierwszą stronę naszej gazetki, która spontanicznie zyskała bardzo oryginalny tytuł „Dziennik Łódzki”. Krok po kroku uczyliśmy się zasad tworzenia informacji, grafiki i fotografii prasowej. Wykorzystaliśmy naturalne zdolności literackie dwóch naszych uczestniczek zajęć oraz niewątpliwy talent fotograficzny i edytorski jedynego męskiego przedstawiciela dziennikarskiego fachu. Ze współpracy tego zespołu powstał niewielki projekt, który możemy podziwiać poniżej.

Konsultacje z języka polskiego 4-6

Równolegle z zajęciami będą odbywały się konsultacje z języka polskiego prowadzone przez Panią Anię według grafiku:

10:00 – klasa 4
11: 00 – klasa 5
12:00 – klasa 6

Zajęcia będą odbywały się stacjonarnie i online. Zamierzamy kontynuować nasze zajęcia, najlepiej w szerszym gronie. Dlatego zapraszam wszystkich chętnych do dołączenia. W grupie wtorkowej (klasy 0-3) pozostało już niewiele miejsc, w grupie czwartkowej jest jeszcze sporo miejsca dla chętnych. Zgłoszenia dzieci można kierować bezpośrednio do mnie na adres e-mail t.talaga@nazaret.edu.pl. Tym, którzy nie znają szczegółów organizacji zajęć (koszty, możliwości uczestnictwa) chętnie odpowiem na każde pytanie.

Do zobaczenia na zajęciach!
Tomasz Talaga
Dyrektor pedagogiczny Szkoły Podstawowej NAZARET