LEKTURY KLASY 4-8

LEKTURY KLASY 4-8

KLASA 4

Lektura obowiązkowa:

  1. Adam Mickiewicz,
    • Powrót taty;
    • Pani Twardowska;
  2. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
  3. Wybrane podania i legendy polskie;
  4. Wybrane baśnie polskie i europejskie, np.
    • Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody;
    • Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
    • Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia;
  5. Księga Rodzaju, Opis stworzenia świata,
  6. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.
  7. Pieśni i piosenki patriotyczne.

Lektura uzupełniająca:

  1. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
  2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;
  3. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki;
  4. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż.

KLASA 5

Lektura obowiązkowa:

  1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (+ cała seria);
  2. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;
  3. Bolesław Prus, Katarynka;
  4. Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy;
  5. Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca:

  1. Małgorzata Musierowicz, Jeżycjada;
  2. Małgorzata Strękowska-Zaremba, Rotmistrz Witold Pilecki;
  3. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;
  4. Bolesław Prus, Kamizelka;
  5. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera.

KLASA 6

Lektura obowiązkowa:

  1. Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
  2. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;
  3. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
  4. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;
  5. Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta;

Lektura uzupełniająca:

  1. Aleksander Dumas, „Trzej muszkieterowie”;
  2. Kornel Makuszyński,
    • Szatan z siódmej klasy;
    • Wyprawa pod psem;
  3. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
  4. Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem;
  5. Anna Podgórska, Mój przyjaciel patron.

KLASA 7

Lektura obowiązkowa:

  1. Aleksander Fredro, Zemsta;
  2. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII;
  3. Ignacy Krasicki, Żona modna;
  4. Adam Mickiewicz,
    • Pan Tadeusz;
    • Reduta Ordona;
    • Śmierć Pułkownika;
    • Świtezianka;
    • Dziady, cz. II;
  5. Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis;
  6. Stefan Żeromski, Siłaczka;
  7. Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta;

Lektura uzupełniająca:

  1. Zofia Kossak-Szczucka,
    • Błogosławiona wina;
    • Bursztyny;
  2. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
  3. Beata Obertyńska, Z domu niewoli;
  4. Kwiatki Świętego Franciszka z Asyżu;

KLASA 8

Lektura obowiązkowa:

  1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  2. Juliusz Słowacki, Balladyna;
  3. Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę;
  4. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
  5. Zofia Kossak-Szczucka,
    • Krzyżowcy;
    • Pożoga;
  6. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:

  1. Zofia Pilecka-Optułowicz, Mój ojciec;
  2. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
  3. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość;
  4. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945;
  5. C.S Lewis, Listy starego diabła do młodego;
  6. E. Schmitt, Oskar i pani Róża;


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *